Egyesületünk néhány tagja 2009. szeptember 5-én és 6-án Bogyiszlón, a Hagyományőrzők Országos Találkozóján vett részt.
A találkozót a Muharay Elemér Népművészeti Szövetség rendezte, melyre a Norvég Civil Alap pályázatból kapott támogatást. A projekt célja: módszert, tudásanyagot, ízlést, „eszméket és elveket” adni a helyi hagyományőrző közösségek tevékenységéhez.
Országunk 16 településéről érkeztek hagyományőrző néptáncegyüttesek a találkozóra, így Veresegyháza, Decs, Bag, Hosszúhetény, Nagykáló, Döbrököz, Sióagárd, Gencsapáti, Nagyecsed, Kalocsa, Szeged, Kétegyháza. A Rábaközt négy csoport képviselte, Vitnyéd, Szil, Kapuvár és Szany.
A köszöntőt és a falu bemutatását követően zenei-, tánc- és viselet-örökségünk bemutatójára került sor. Mindenki a maga tájegységére jellemző táncokat, népviseleteket, népdalokat mutatta be, szólaltatta meg a közönségnek és a tisztelt zsűrinek. A bemutatóra minden együttes 15 percet kapott.
A szili táncosok elsőként szili és rábaközi népdalokat énekeltek, majd bemutatták a szili női és férfi viseleteket, végül eszközös táncokat (csép, söprű) és friss csárdást táncoltak a színpadon.
A késő estébe nyúló bogyiszlói bál előtt szellemi totót töltöttek ki a csapatok. A hibátlan munkához alapos ismeretre volt szükség. Ismerni kellett a különböző tájegységeket, a népszokásokat, a népi kifejezéseket.
Szeptember 6-án (vasárnap) a bogyiszlói iskola udvarán folytatódott a program sport és ügyességi játékokkal, mely a csapatok ügyességét, kreativitását, összetartozását jelképezte. A helyszín a Duna egyik holt ága mellett húzódott, ezért evezőverseny is szerepelt a vetélkedőben. Különböző ügyességi játékok (pl. tojásdobás), viseletteregetés, eszköz- és terményfelismerő feladatok, a község felkutatása, megismerése szerepelt csapatunk zárt borítékában.
A sportvetélkedő közben – a falusi vendégasztal keretében – otthonról hozott alapanyagokból, eszközökkel 12 fő részére tájjellegnek megfelelő étel elkészítése volt a feladat, illetve két személyre megteríteni a kiválasztott ételhez illően.
Egyesületünk munkaszokáshoz kötődő ételt készített, nevezetesen az aratáshoz kapcsolódót. Ez volt a rábaközi bableves – kaszás leves, és a túrós pogácsa.
A déli 12 órára elkészült ételt és az asztalterítéket bemutattuk a zsűrinek. A bemutatáson túl ismertetni kellett a szokáshoz kapcsolódó elméletet és gyakorlatot.
Bablevesünk és pogácsánk nagyon ízlett mindenkinek, aki megkóstolta.
Fantasztikus élmény volt a sokszínű és ízű ételek, ételsorozatok kóstolása, a hozzá fűződő köszöntők, szokások meghallgatása, megtekintése.
A Muharay Elemér Népművészeti Szövetségnek – hangzott a programzárón – e találkozóval az volt a célja, hogy a hagyomány ne csak színpadi mozgalomként legyen jelen kulturális életünkben, hanem meghatározza egy tágabb közösség, egy település saját kulturális örökségével kapcsolatos viszonyát. Törekvésük, hogy a települések kulturális, közösségi hagyományai, az ünnepekhez, munkaalkalmakhoz kapcsolódó szokások, a folklór különböző, az adott településre jellemző elemei mai életünknek is részei legyenek.
Céljuk nemcsak a hagyományok színpadra állítása hanem, hogy megismerjük és továbbvigyük mindazokat a tradíciókat, melyek az egészséges közösségek, a társadalmak összetartói az egész világon.
Köszönjük ezt a szép, élményekben gazdag, tartalmas találkozót!
Szórádi Gusztávné
egyesület elnöke